postheadericon Aktywność ruchowa

Ta część zapotrzebowania energetycznego może mieścić się w bardzo szerokim zakresie u dziecka zdrowego, w zależności od jego aktywności fizycznej. U dziecka w wieku szkolnym wynosi ona ok. 63-105 kJ/kg/d (15-25 kcal/kg/d), a u dziecka chorego, przebywającego w łóżku w warunkach szpitalnych spada do kilku kalorii (21).

Wzrost. W zależności od wieku dziecka ten składnik zapotrzebowania energetycznego może być bardzo różnej wielkości. Im młodsze dziecko, tym większe zapotrzebowanie energetyczne związane z budową ciała.

Od pierwszej doby życia do czwartego miesiąca życia kalorie zużyte na wzrost ciała stanowią ok. 33% całkowitego zapotrzebowania energetycznego, w wieku 4-12 miesięcy stanowią tylko 7,4% i obniżają się aż do 1% w wieku 2-3 lat (Fomon, 1973).

Swoiste dynamiczne działanie pokarmu. Jest to ilość energii niezbędna do przeprowadzenia procesu trawienia i wchłaniania pokarmu. Zarówno w przypadku żywienia doustnego, jak i pozajelitowego wynosi ona ok. 10% wartości przemiany podstawowej (12) i jest nieco wyższa przy podaży białka niż węglowodanów i tłuszczów.

Leave a Reply