postheadericon Erie Berne, twórca analizy transakcyjnej

Erie Berne, twórca analizy transakcyjnej, w książce pt. W co grają ludzie („Games People Play”) opisuje pewne „gry”, w których często uczestniczymy, nie zdając sobie z tego sprawy. Gry te mają nie tylko destruktywny wpływ na naszą psychikę, ale też wybitnie zubażają nasze związki z innymi ludźmi, których w nie wciągamy.

Berne opisał np. „grę w ratowanie”: ktoś z otoczenia chorego czasami odgrywa rolę „ratującego”, ale chory jest tu tylko pretekstem, by „ratujący” mógł ją „odgrywać”, rozładowywać swoje wewnętrzne konflikty

i gdyby pacjent wyzdrowiał lub nie podjął tej „gry”, to zostałaby ona przerwana. Czasami jednak chory przyjmuje rolę „ofiary”. Niszczycielska „gra” może się toczyć. „Ty jesteś słaby i potrzebujesz pomocy. Ja Ci pomogę”. Ale robi to tylko po to, by czuć się silnym przez kontrast z chorym.

Chorzy nie potrzebują „ratowania” potrzebują ciepła. Jeżeli się komuś pomaga, należy czerpać z tego przyjemność. Pomoc nie powinna się stawać jedynym sensem życia lub wynikać tylko z poczucia obowiązku. Chory czuje potrzebę, by być wysłuchanym – przestańmy go ratować, a zacznijmy słuchać.

Leave a Reply