postheadericon METODA ODPRĘŻENIA

Przeczytaj najpierw wszystkie poniższe punkty i potem wykonaj polecenia. Nie przejmuj się, gdy zapomnisz o którymś z nich – następnym razem będzie lepiej. Możesz poprosić kogoś z bliskich, by powoli czytał Ci te ćwiczenia, możesz je też-w odpowiadającym Ci rytmie – nagrać i ćwiczyć, odtwarzając z magnetofonu.

Do wykonywania ćwiczeń dobra jest każda wygodna pozycja, ale wykonując je na siedząco, zapobiegasz mogącej opanować Cię senności i mimowolnemu zaśnięciu. Z czasem nauczysz się być głęboko rozluźnionym bez odczuwania senności.

-1. Usiądź wygodnie na krześle lub w fotelu, cale stopy miej oparte na podłodze. 2. Wybierz jakiś punkt na ścianie lub na suficie, na który patrzysz ze zwróconymi do góry

oczami pod kątem czterdziestu pięciu stopni od poziomu. Spójrz na ten punkt. W tym położeniu Twoje powieki robią się coraz cięższe i cięższe. Pozwól im opaść – zamknij oczy.

-3. Odczuj, jak z każdym wydechem rozluźniasz się coraz bardziej. Rozluźnij mięśnie twarzy, mięśnie wokół oczu, czoło, skronie, policzki, język – niech dotyka delikatnie podniebienia. Rozluźnij mięśnie krtani, szyi, rozluźnij ramiona, mięśnie klatki piersiowej, mięśnie brzucha, rozluźnij uda i golenie. Oddychaj swobodnie, nie zmuszaj się do niczego. W każdej chwili, gdy odczujesz taką potrzebę, możesz zmienić pozycję, podrapać się lub otworzyć oczy.

Będziesz teraz liczył od 10 do 1. Odliczanie jest symbolem nastawiającym Twój organizm na odprężenie.

Leave a Reply