postheadericon NAWRÓT CHOROBY

Pacjenci leczeni przez Simontona uważani byli za nieuleczalnie chorych, ze średnią prognozą przeżycia jednego roku. Prawie wszyscy jednak, którzy brali udział w jego programie leczniczym, przeżyli dłużej niż przewidywano. Dzisiaj wielu z nich nie ma żadnych objawów choroby, ale możliwość nawrotu procesu nowotworowego lub śmierci mają stale przed oczami.

Wszyscy pacjenci chorzy na raka boją się wznowy. Nawrót choroby wydaje się szczególnie ciężkim przeżyciem, ponieważ rodzi wątpliwości co do skuteczności leczenia i niewiarę we własne możliwości. Dlatego chcąc im pomóc radzić sobie w takiej sytuacji, należy nie tylko szczerze i otwarcie informować ich o stanie zdrowia, ale również, dla przeciwwagi, pokazać im, jakie metody mogą mieć do dyspozycji w walce ze strachem i lękiem, jak mogą sobie poradzić ze swoimi myślami.

Dobrze jest zastosować do zanalizowania tego problemu pięć zasad zdrowego myślenia Maxie C. Maultsby’ego. Zastanowić się, czy to, co myślimy o nawrocie, jest oparte na faktach? Czy chroni nasze życie i zdrowie? Czy pomaga nam osiągnąć nasze bliższe i dalsze cele? Czy pomaga uniknąć niepożądanych konfliktów? Czy powoduje, że czujemy się tak, jak chcemy się czuć?

Ważne jest też, by zrozumieć, że proces zdrowienia z poważnej choroby rzadko kiedy bywa prosty i nieskomplikowany. Częściej mamy do czynienia z okresami, w których wiedzie się lepiej, i z takimi, kiedy nie jest aż tak dobrze. Podobnie nastrój chorego może się wahać od stanu bliskiego euforii po przygnębienie, co w tej sytuacji jest normalne i zrozumiałe.’Jakakolwiek zmiana w naszym stanie zdrowia – zarówno w sensie pozytywnym, jak i negatywnym – jest wartościową informacją płynącą z naszego organizmu, mogącą nam pomóc w kierowaniu procesem zdrowienia.

Leave a Reply