postheadericon W czasie rozłączania linii

Przez cały okres pełnego odżywiania pozajelitowego maksymalną uwagę należy poświęcić ochronie linii żylnej przed zakażeniem. Dotyczy to szczególnie metody centralnej ze względu na groźne następstwa ewentualnego zakażenia. Miejsce wejścia cewnika pod skórę musi być chronione szczelnym, sterylnym opatrunkiem zmienianym trzy razy w tygodniu przez lekarza w warunkach aseptycznych.

Skórę w okolicy wejścia cewnika przemywamy bardzo dokładnie benzyną, alkoholem i jodyną. Wokół cewnika zakładamy mały sterylny opatrunek zwilżony maścią z Betadyną (np. Efodine firmy Fougera – USA lub Betaisodona firmy Mundipharma – RFN) lub maścią z antybiotykiem. Całość przyklejamy do skóry kwadratowym płatkiem folii samoprzylepnej o wymiarach 8×8 cm. Przed przyklejeniem folii zwijamy część cewnika w kształcie spirali leżącej płasko na skórze. Zabezpiecza to przed przypadkowym wyrwaniem cewnika oraz zwiększa długość zabezpieczonego, sterylnego odcinka cewnika przed wejściem pod skórę. Aby zapobiec zakażeniu, nie należy cewnika wprowadzonego do wielkich naczyń używać do podawania innych płynów, pobierania próbek krwi lub pomiaru ośrodkowego ciśnienia żylnego. Jedynym odstępstwem od tej reguły może być podawanie antybiotyków. Równie wiele uwagi należy poświęcić ochronie przed zakażeniem linii żylnej na odcinku pomiędzy butelką z płynem a cewnikiem żylnym. Co 24 godziny należy wymienić w sposób aseptyczny zestaw do przetaczania. Rozłączenie starego i przyłączenie nowego zestawu do cewnika żylnego wykonuje się w warunkach maksymalnej asep- tyki. Po wielokrotnym przemyciu antyseptykami okolicy połączenia drenów umieszcza się je na sterylnym podkładzie i w sterylnych rękawiczkach dokonuje się wymiany zestawu.

W czasie rozłączania linii należy zachować środki ostrożności zabezpieczające przed zatorem powietrznym (p. str. 50). Po każdej zmianie butelki z płynem należy przetrzeć gazikiem zwilżonym jodyną lub Betadyną zewnętrzną powierz

chnię drenu zestawu do przetoczeń. Wynaczyniony płyn odżywczy, pokrywający zewnętrzną powierzchnię drenu jest bowiem znakomitym podłożem dla rozwoju bakterii. Jak wynika z praktyki, zakażenia szerzące się po zewnętrznej powierzchni drenu są znacznie częstszą przyczyną posocznicy niż zakażenia wewnątrz jego światła.

Leave a Reply